Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zasedání ÚORVZ s účastí člena SDH Čisovice

15. 5. 2014

V úterý 13. května 2014 se v Ústřední hasičské škole v Jánských koupelích konalo pravidelné řádné zasedání Ústřední odborné rady pro vzdělávání SH ČMS. Toto jednání bylo zajímavé tím, že se ho na pozvání vedoucího rady a náměstka starosty SH ČMS pana inženýra Jana Kargera zúčasnil také člen našeho sboru Josef Myslín. Ten se v rámci dohodnuté spolupráce mezi Vysokou školou manažerské informatiky, ekonomiky a práva a SH ČMS podílí na projektu elektronického vzdělávání členů SH ČMS. Společně s ním se zasedání účastnila také členka spřáteleného SDH Nová Ves pod Pleší Eva Štichová, která bude v ÚHŠ vykonávat studijní stáž a praxi. 

Zasedání rady začalo v 10 hodin dopoledne, z tohoto důvodu jsme museli vyrazit již brzy ráno. Z důvodu problémů na dálnici D1 jsme raději zvolili severní trasu přes Hradec Králové. Tato trasa je pomalejší, ale zato s minimální pravděpodobností kolon. Na zasedání jsme dorazili včas.

r1.jpg

r2.jpg

Témata zasedání byla pestrá a velmi zajímavá. Jako první bylo téma dalšího běhu Univerzity dobrovolného hasiče. Jedná se o komplexní, náročné, tříleté studium obsahující různá témata a mající za cíl připravit zejména vyšší funkcionáře a zájemce o vyšší funkce v SH ČMS pro výkon těchto funkcí. Studenti se seznámí s předpisy, zákony, s problematikou prevence i represe v PO, ale také s tzv. měkkými dovednostmi - rétorikou, komunikací, prací s PC atd. Další běh je plánován v letech 2015-2017. Případní zájemci mohou zjistit více na www.dh.cz, případně u svého OSH či KSH.

Druhým tématem bylo vzdělávání seniorů. Mezi členy SH ČMS je mnoho lidí vyššího věku - povětšinou se jedná o muže a ženy, kteří hasičině věnovali desítky let života. Právě díky nim máme mnohé z toho, co máme. Je tedy na místě, abychom jim alespoň něco vrátili. Proto pro ně budou pořádány zvýhodněné pobyty v rekreačních střediscích SH ČMS v Jánských Koupelích, Bílých Políčanech a také v Přibyslavi. VŠMIEP dále nabídla možnost počítačových kurzů pro seniory, v tomto případě je to aktuální zejména pro hasičské penzisty z MSH Praha a KSH Středočeského kraje. V této oblasti budou kontaktování představitelé těchto organizačních jednotek a bude se o nabídce dále jednat.

Dále následoval oběd a poté prezentace člena SDH ČIsovice Josefa Myslína. Ten představil prototyp vzdělávací platformy. Tento by měl být dokončen do konce měsíce srpna a poté bude plněn studijními materiály, které připraví jednotlivé ústřední odborné rady. Platforma se setkala s pochvalou členů ÚORVZ. Na projektu nás pochopitelně čeká ještě mnoho práce - jak se samotnou platformou, tak především při tvorbě jednotlivých kurzů. Spolupráce se prozatím jeví jako úspěšná a zcela určitě bude pokračovat. Poté pan Karger ukončil oficiální část jednání...

 r3.jpg

V té neoficiální jsme si ještě dobře popovídali o různých tématech zejména z oblasti hasičiny. Také se dohodlo téma stáže Evy Štichové, která se bude věnovat zejména přípravě komplexního vzdělávání funkcionářů OSH a KSH.

r4.jpgr5.jpg

Nakonec jsme si dovolili přidat fotku Josefa Myslína a Evy Štichové s panem náměstkem Kargerem.

r6.jpg

r7.jpg

Všechny fotky naleznete zde