Jdi na obsah Jdi na menu
 

Požár ZUŠ v Jílovém u Prahy

8. 6. 2008
Volání o pomoc na linku 150, uvěznění osob mezi plameny a rychlý zásah profesionálních i dobrovolných hasičů. To byl dopolední požár v učebnách Základní umělecké škole v Jílovém dne 7.června . Evakuace osob proběhla rychle a bez problémů, takže nedošlo k žádnému zranění. Po úspěšném zásahu následovalo veselí až do pozdních odpoledních hodin.

Pokud se vám zdá divné, že by při práci hasičů mohlo docházet k bujarému veselí, máte  pravdu. Nebývá to zvykem. Opakem je to však v případě, že se jedná pouze o simulovaný cvičný výjezd, který proběhl v rámci otevření výstavy: „Aby nám tu nehořelo“.Obrazek

Velkolepou akci uspořádalo Okresní sdružení hasičů ČMS Praha západ v regionálním muzeu v Jílovém u Prahy.

Zaplněná dolní část jílovského náměstí tak mohla shlédnou skutečnou akci ve spolupráci příslušníků HZS a „dobráků“. Od nahlášení požáru na linku 150, v našem případě na centrální krajské středisko HZS Kladno, až po předání zprávy na stanici HZS Jílové a dobrovolným hasičům Jílové a Luka pod Medníkem. Od nahlášení uplynulo pouze několik minut a na náměstí se doslova vřítila Scania „profíků“ Ti provedli rychlý průzkum budovy a posléze ve spolupráci s dobrovolnými hasiči začala likvidace požáru a evakuace osob uvězněných v hořících třídách. Vysokozdvižná plošina, která je také v majetku SDH Jílové, potom začala svážet osoby na pevnou zem. Po evakuaci předvedli hasiči ještě vodní zásah z plošiny na hořící střechu. Součástí této akce byla i ukázka osobní výstroje každého zasahujícího hasiče. Od helmy, zásahového oděvu i obuvi, přes dýchací přístroj až po rukavice a zásahový nůž. Mnohým přítomným potom vyrazila dech výsledná cena, která se při skutečně kvalitním vybavení Obrazekpohybuje kolem sto tisíce korun na jednoho hasiče.

Součástí velkolepé show byl i bohatý doprovodný program pro děti. Ty zaujala nejenom možnost vyzkoušet si helmy a stříkání zásahovou proudnicí, ale také běh přes malou překážkovou trať a další atrakce.

V rámci výstavy můžete shlédnout moderní ale i starou techniku a výstroj, písemné dokumenty, modely aut a dokonce i hasičskou motorku. Vzhledem k tomu, že i náš sbor se na této výstavě podílel zapůjčením staré prvorepublikové výstroje, drobné techniky a dokonce i našeho slavnostního praporu, doporučujeme návštěvu této bohaté výstavy, která potrvá až do 27. července.

Celou fotogalerii na www.rajce.cz si můžete prohlédnout ZDE

 

Náhledy fotografií ze složky Aby nám tu nehořelo