Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hasičské jaro 2016

V tomto čísle hasičských novin se nedočtete o „hrdinských činech“ členů naší zásahové jednotky, tedy o zásazích u požárů, nehod či jiných mimořádných událostí. Od posledního čísla Čisovických novin totiž žádný nepřibyl. A věřte nebo ne, nás to těší. I když je naše zásahová jednotka plně připravena chránit životy a majetek, jsme ve skutečnosti rádi, když této schopnosti nemusíme využívat. Každý požár, každá nehoda či jiná podobná událost, byť sebelépe zvládnutá, přináší lidem škody, strach, neštěstí. A tak, když naše hasičské auto vyráží jen k soutěžím, znamená to o trošku neštěstí na světě méně. I když nejsou zásahy, máme co dělat.

Jedním ze zásadních úkolů byla oprava traktoru, který využíváme pro úpravu hasičské louky. U těchto starších strojů je bohužel neustále nějaká závada. A tak, když naši montéři opraví jednu z nich, brzy se objeví druhá. Jiné řešení ovšem není – při velikosti naší hasičské louky není představa sekání trávy ruční sekačkou příliš lákavá. To jsme si vyzkoušeli při poslední větší poruše traktoru. Naštěstí se podařilo opravit nejen novější traktor, ale také ten předchozí, který je tak opět připraven alespoň jako záložní. Kromě toho pochopitelně probíhaly také pravidelné opravy a údržba techniky, která je využívána k zásahům. Lze hovořit o velkém plusu našeho sboru, že jeho členy jsou lidé schopní takových oprav a úprav. A že jsou také náležitě vybaveni. V mnoha jiných sborech, kde takto šikovné členy nemají, mají často s technikou všeho druhu velké problémy – ty často vedou až k tomu, že stav techniky překročí únosnou mez a sbory či jednotky jsou nuceny více či méně ukončit svou činnost.

Věnujeme se samozřejmě také sportovní činnosti. Hlavní událostí jara byla bezesporu okrsková soutěž v požárním útoku, která se tentokrát konala v Malé Lečici. Místní sbor 4. června tohoto roku slavil své výročí, a tak se rozhodli spojit své oslavy s pořádáním okrskové soutěže. A v té jsme nedopadli vůbec špatně. Muži postavili dokonce dvě družstva. „Áčko“ se nakonec radovalo z poháru za třetí místo, když našlo přemožitele pouze v týmech Klínce a Zahořan. „Béčko“ bralo nakonec pátou pozici, což určitě není špatný výsledek. Naše ženy získaly stříbro, když jediný lepší čas zvládla děvčata z nově zformovaného týmu Zahořan. Netřeba se ovšem hanbit, Zahořany mají zkušenost dokonce z krajské soutěže a pravidelně trénují již mnoho let. Je nutno ocenit, že naše ženské družstvo se schází pravidelně a že mezi holkami panuje přátelská atmosféra.  Kromě této soutěže se holky dobře umístily také na soutěži v Dobříši.

Dále jsme pořádali dvě akce, které mají dva cíle. Prvním cílem je něco nabídnout občanům naší obce, druhým cílem získat tolik potřebné korunky do rozpočtu sboru. Začneme tedy akcí pracovní, kterou je sběr železného šrotu. Tato akce je již tradiční, koná se dvakrát do roka a cílem je umožnit lidem zbavit se nepotřebného železného, nebezpečného a velkoobjemového odpadu. Tentokrát se akce povedla a vzhledem k tomu, že se podařilo odprodat sebrané železo za slušnou cenu, náš rozpočet se hezky nafoukl. Druhou akcí je, vlastně již také tradiční, „Pálení čarodějnic“. Tato akce spojená se soutěžemi a hrami pro děti, opékáním špekáčků a především se závěrečným upálením zlé čarodějnice se stala oblíbeným cílem rodičů s dětmi. Letos se navíc vydařilo počasí, a tak lze i tuto akci hodnotit jako úspěšnou.

A co máme v plánu dále? Určitě bychom na podzim rádi uspořádali soutěž v požárním sportu, případně bychom se dalších soutěží v okolí rádi zúčastnili. Čeká nás také další údržba techniky, to je již evergreen. Proto bychom rádi poděkovali těm, kdo se na této práci podílel či bude podílet, a také těm, kteří nás podporují.

Josef Myslín