Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hasičská zabíjačka

26. 3. 2010

ObrazekVzhledem k tomu, že ekonomická situace dobrovolných hasičských sborů není růžová téměř nikde, musí se nutně objevovat nápady na získání něco málo peněz na nutný provoz jinými způsoby. Někde se ženy a dívky nechaly nafotit na kalendář, jinde hasiči provozují i roznáškovou službu, naplňují se bazény a podobně. Proto se i naši hasiči rozhodli pro krok, který má k hasičině poměrně dost daleko. Pravou nefalšovanou staročeskou zabíjačku.

Po krátkém plánování a rozdělování úkolů nadešel den „D“. V pátek ráno se kotle začaly roztápět už v pět hodin a začal vepřový koncert pod taktovkou Pepíka Korynty. Nevadilo, že vzduchem poletoval snObrazekíh a začalo i mrznout. Atmosféra přesně v duchu staročeských zabíjaček. Odpoledne už byly první výsledky. Ve vaničkách se začaly hromadit stovky jitrnic a jelítek, polévky bylo tolik, že by i rota vojáků měla co dělat, na lavicích se chladilo několik desítek tlustých tlačenek i sulců. ObrazekNechyběl ani ovar, pravý zapékaný zabijačkový gulášek, řízky dokonce v pikantní strouhance a další dobroty. Práce však skončila až v pozdních nočních hodinách, přesněji – v obci už bylo dávno zhasnuto, když se hasiči rozcházeli do svých domovů.

V sobotu, která byla určena jako výdejní, začala směna také brzy ráno. Už dopoledne začaly vlaky přivážet první zájemce o vepřové produkty. Zlé jazyky nám do „parlamentu“ donášely zaručené informace: „Řítí se k vám asi dvacet lidí od vlaku, každej nese bandasku a velikou tašku.“

Odpoledne nezbylo nic. Opakování celé akce bude až zřejmě napřesrok. V každém případě první ročník staročeské hasičské zabíjačky byl úspěšný. A o to tady přece šlo. Když nám stát nedá na techniku, tak se musí začít vařit.

Všechny fotografie opět na serveru irajce.cz naleznete - ZDE