Jdi na obsah Jdi na menu
 

Cimbálovka v Čisovicích

25. 9. 2007

„Cimbálovka“ v Čisovicích

Za další netradiční zábavou pro naše spoluobčany v podobě historicky prvního vystoupení Cimbálové muziky Pavla Múčky ze Strážnice, jsme opět mohli vidět místní Sbor dobrovolných hasičů. A že se tato ojedinělá akce líbila, bylo patrné i z toho, že ze dne 28. na 29. července se prostor před knihovnou a hasičskou klubovnou zaplnil do posledního místečka.

Počasí a víno

Ještě podle ohlasů v příštích dnech bylo patrné, že se diváci velmi dobře bavili. Největší díl na tom měla samozřejmě výborná muzika, kousek prima nálady přidalo dobré vínečko z Moravy a nakonec i to počasí se umoudřilo. ObrazekZpočátku, když se začaly v sobotu odpoledne stavět altány, to totiž vypadalo na trvalejší déšť. Krátká přeháňka se však stočila spíše nad údolí Vltavy a jak by řekl klasik – nastala vlahá, letní noc. Kolem půlnoci se ještě jednou pokusilo počasí zasáhnout do muzicírování, ale mělo smůlu. Snad i právě proto se počet diváků ustálil na 179 a museli se přidávat stany a lavice. Na malém prostoru bylo nabito k prasknutí, ale přesto se našlo ještě dost místa, aby se ti odvážnější pokoušeli o moravské lidové tance. Paličky na cimbálu jen poskakovaly a nikomu nevadilo, že se tu a tam někomu zamotaly nohy. Atmosféra známá spíše z prostředí vinného sklípku na jihu Moravy se náhle přenesla nad naši střediskovou podbrdskou obec.

Obrazek

Dlouhá a náročná příprava

Na historicky první den s cimbálovkou budou hasiči vzpomínat také proto, že mu předcházela dlouhá příprava, která začala již měsíc předem. Byla to nejenom příprava plakátů, ať již ručně malovaných nebo zpracovaných na počítači, které se potom rozváželi do poštovních schránek ale také příprava bohatého občerstvení i náročná výroba lavic a stolů. Konstrukce byla navržená takovým způsobem, aby se kolem každého sezení vešlo pohodlně co nejvíce hostů a daly se tak použít pro jakoukoliv příležitost do budoucna. Na jejich výrobě se podíleli Ladislav Moravec, Jan Říha st. a Milan Hes. Mladí hasiči se zase zhostili úkolu tyto lavice a stoly natřít a připravit samotný prostor před klubovnou pro výstavbu zahradních altánů pro diváky podia pro kapelu.

Obrazek

Následoval obrovský nákup potravin pro občerstvení pro několik desítek lidí. Této činnosti se jako při každé akci ujali manželé Říhovi a opět stejně úspěšně, neboť všechny výrobky z jejich dílny zmizely během velmi krátké doby.

Příprava dobrého jídla začala už v pátek, kdy se uvařil obrovský kotel guláše, který následující den potvrdil hlubokou nesmyslnost některých nařízení EU. Ihned také dostal přezdívku „Říhovská ňamka“.

ObrazekSobotní ráno potom zastihlo hasiče v plném nasazení. Náročná byla například příprava bramboráků a jejich smažení. Parta tří lidí několik hodin škrábala brambory, připravovala těsto a smažila. To vše pod přísným dohledem Ládi Moravce, což se potom samozřejmě projevilo na jejich výborné chuti. Všechny byly dobře propečené a přitom lehce křupavé. Potvrdilo se také hasičské úsloví, že hořet může cokoliv a kdekoliv. Poslední bramboráček totiž spadl na plotýnku a vzplál jako pochodeň. Bylo to však v hasičské klubovně, takže jak jinak, likvidace plamínků byla dílem pouze několika sekund.

Následovalo kořenění a obalovaní 150 kusů vepřových řízků. Tady zase úspěšně velela Jana Říhová. Lze tak usuzovat zejména podle toho, že se po těchto řízcích skutečně jen zaprášilo. Odpoledne dorazila paní Helena Šímová, která také oblékla zástěru a pomáhala se smažením a přípravou obložených talířů.

Na cimbál zahrál i prezident

I přes odpolední pohled na oblohu, která nevěštila nic dobrého, se začali v podvečer trousit první diváci. Úderem sedmé hodiny, spustila cimbálovka první tóny. ObrazekPrimáš Pavel Múčka hned od začátku vybalil samé dobré „moravské pecky“ a bohatý repertoár se nesl nad obcí ještě dlouho do noci. Vedle prvního hitu „Co jste hasiči“, který v jejich podání zněl ještě významněji, zahráli mino jiné populární písničky Okolo Strážnice, U strážnickej brány, Až pojedu z Písku, Ve Strážnici muzikanti hráli, Poďme, chlapci, do Betléma, Primášské cifry, Ja, dolina, dolina, Ve Strážnici na vojnu verbujú a další. Podle potlesku měli veliký úspěch po celý večer. Není divu, protože tato skupina patří mezi nejznámější u nás i v Evropě a její repertoár je již na sedmi deskách a CD nosičích.

Skupina vznikla v roce 1988 při zájezdu tehdy ještě folklorního souboru Danaj do Moskvy. Mají samostatné pořady, nechybějí téměř na žádném ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, objevují se v televizi a jejich umění mohli obdivovat posluchači v Lotyšsku, Řecku, USA, Číně či Turecku. Ze zahraničních  cest byla podle primáše zásadní především ta první, která muzikanty zavedla do lotyšské Rigy. Stali se členy státní delegace, kterou vedl tehdejší premiér Miloš Zeman. O pár let později zavítali do Číny, kde v roce 2000 oslavili výročí vzniku Československa. ObrazekV létě tomu pak byly dva roky, co hráli při zahajování Letních olympijských her v řeckých Aténách. „Po chvilce ostychu si tenkrát za cimbál sedl i prezident Václav Klaus,“ zavzpomínal na jeden ze zážitků  Pavel Múčka.

Jak sami říkají, těší je hrát a snaží se pěstovat od dětství jim vštěpovaný a rozvíjený smysl pro krásu lidové muziky. Bohaté písňové sbírky i zapomenutá čísla starých muzik jsou pro skupinu stálým inspiračním zdrojem.

Moraváci pili směsku

Snad jediným zádrhelem byla skutečnost, že kvalitní moravské vínečko, které Moraváci dovezli společně s jemnou slivovicí, krátce po půlnoci vzalo za své a tak si primáš Pavel Múčka posteskl: „Tož, my zme všici z Moravy a musíme tu piť jakousi smesku z marketu.“ Zasmál se tomu ale s celou kapelou a navíc podotkl, že směska mu vůbec nevadí, když pozoruje šťastné lidi kolem sebe.  „… a o tém to muzicírování vlastně je.“

ObrazekDomníváme se, že náš SDH může být právem pyšný na tento večer, který byl pro hodně lidí z naší obce a okolí ve znamení hezké muziky a příjemné nálady. Budeme se tedy těšit na další vystoupení strážnické cimbálovky, která určitě příští rok na pozvání SDH Čisovice přijede znovu, na „Druhý večer s cimbálem“. A jak jsme pochytili v zákulisí, prý i s novým repertoárem.

Popisky k foto:

1)       O bohaté skladbě jídelního lístku svědčila i tato deska

2)       Odpoledne to na plácku za knihovnou vypadalo nejenom na déšť ale také na skutečnost, že místa bude habaděj. Ve večerních hodinách se tu potom nedalo skoro ani projít

3)       Členové výboru SDH  Jan Říha, Jana Říhová a Bohumil Peták se museli zhostit hned několika funkcí najednou a proto neměli ani čas si poslechnout v klidu moravské písničky

4)       Vlastní akci předcházela příprava více než stovky řízků, porcí guláše a ještě mnohem více bramboráků

5)       Pavel Múčka a jeho kapala Danaj to rozbalili ve velkém stylu. První skladba – „Co jste hasiči“ v cimbálovém provedení

6)       O přestávkách bylo možné si prohlédnout i dobové nástroje, které si hudebníci hlídají jako oko v hlavě

7)       Nad výrobou bramboráčků bděl jako ostříž Láďa Moravec