Jdi na obsah Jdi na menu
 

80 metrů nad zemí

3. 9. 2008

Skutečnost, že hasiči musí zvládnou situace, během kterých se o běžného člověka pokouší mrákoty, můžeme vidět denně v TV zpravodajství. Skutečnost je však mnohdy ještě mnohem horší.

ObrazekPřesvědčili se o tom i někteří naši hasiči (Jan Moravec, Martin Kumštát a Vratislav Horák), kteří vyjeli v rámci výcviku na speciální akci a pracovat museli ve výšce asi 80 metrů nad zemí. Na naši jednotku se totiž obrátila spřátelená společnost, která potřebovala sundat obrovskou radioamatérskou anténu ze stožáru umístěného na 14 podlažním věžáku v Praze.

Po předchozím průzkumu, který prozradil, že se bude jednat o velice náročnou práci ve výšce, jsme připravili lana, zabezpečovací postroje, nářadí a vyrazili jsme. Skutečnost oproti průzkumu byla však mnohem náročnější.

Práci, pro nás doposud v nepředstavitelné výšce, zahájil Honza Moravec, který se, na první pohled, po tenkém stožáru, začal pomalu soukat vzhůru. I přesto, že byl třikrát jištěn a stožár nebyl postaven u kraje domu, pohled z výšky není tím nejvyhledávanějším. Vzhledem k tomu, že musel stát na úzkých stožárových stupačkách, jednu ruku zaklesnutou do jistících prvků, na práci s nářadím mu zbývala jen jedna ruka. První částí operace byla demontáž téměř dvoumetrovéhoObrazek hromosvodného nástavce. Po čtyřech hodinách, za pomoci profesionálního technika, se nám podařilo anténní systém položit na střechu paneláku a začít s jeho rozebíráním. Následovalo ještě uvolnění dvou železných stožárů, z nich jeden měřil téměř deset metrů a položit je na střechu takovým způsobem, aby nedošlo k jejich převážení a pádu dolů mezi auta a chodce.

Celou akci se nakonec podařilo zvládnout zhruba za 6 hodin nasazení a to bez jediného problému. Jedná se o zkušenost, kterou už asi nikdo z přítomných by nechtěl nadšeně zopakovat. Přesto však byla velmi poučná a to zejména v tom, že sám Honza si musel přiznat, že vůbec netušil, čeho je schopen. Několik hasičů už mělo sice zkušenosti s výškou zejména při výlezu na požární věž vedle zbrojnice. Do této výšky, kterou absolvoval Honza Moravec by se však zřejmě odvážil málokdo. Proto patří našemu „lezci“ nejenom dík ale hlavně obdiv.

V současné době je celý anténní systém v Q klubu v Příbrami, kde bude ještě sloužit mladým radioamatérům. Na oplátku jsme od klubu získali tři sice od Policie vyřazené, ale ještě nepoužité radiostanice Tesla.

 

Náhledy fotografií ze složky 80 metrů nad zemí