Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ve Stříbrné Lhotě mají „zlatou“ hasičárnu

27. 9. 2009

ObrazekSbor dobrovolných hasičů ve Stříbrné Lhotě byl založen v roce 1928. Od té doby měl svoji hasičskou zbrojnici hned vedle kapličky. Už před 25 lety se začala první jednání o její rekonstrukci. Konečně v sobotu 26. září 2009 se místní hasiči dočkali a mohli si slavnostně přestřihnou pásku.

 

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci obce, města Mníšek pod Brdy, OSH Praha západ, několik sborů z okolí i zástupců stanic HZS ze Středočeského kraje a místních obyvatel. Součástí Obrazekspodní části objektu je i místní knihovna a volební místnost, šatna hasičů, koupelna a technologické zázemí. Nad vlastní zbrojnicí, kde je prostor pro parkování zásahového vozu je klubovna hasičů. Zkrátka objekt, který lze „stříbrnolhoťákům“ závidět. Skutečnost, že hasiči si na rekonstrukci odpracovali téměř 6 000 brigádnických hodin zhodnotilii ve svém projevu místostarosta Mníšku pod Brdy Vlastimil Kožíšek i starosta Okresního sdružení hasičů Praha západ Zdeněk Mlejnský.

Druhou pásku, u výjezdu z garáže, potom slavnostně přetrhla dosluhující zásahová Tatra 805 „Kačena“, která tu odvedla obrovský kus práce a za zvuku nové střešní sirény vyjela z hasičárny. Do nových prostor brzy přibude i nový vůz. Na podvozku V3S, s kabinou pro 10 osob z Tratry a s přeplňovaným motorem AVIA se jedná o jediné možné a hlavně cenově dostupné zásahové vozidlo, které mohou místní hasiči zaparkovat v hasičárně, do které se klasická cisterna nevejde.

ObrazekUvnitř však mimo jinou výbavu naleznete koňskou ruční stříkačku, která si s místními hasiči zahrála v oblíbeném filmu Tři veteráni.

Následovala prohlídka nového objektu, a volná zábava se spoustou dobrůtek, pečeným krocanem a pitím. Součástí celého slavnostního odpoledne byla i návštěva kolony veteránů, kteří přítomné přesvědčili, že to co je staré může ještě hodně dlouho sloužit. Několik skvostů, kterým vévodil Renault z rokObrazeku 1904 byly obdivovány pro jejich krásu a eleganci.

Na závěr lze konstatovat jedno. Stejně jako k náročné rekonstrukci hasičárny budou hasiči z SDH Stříbrná Lhota i nadále ke své činnosti přistupovat podle hesla, které vévodí jejich slavnostnímu praporu. 

„Bližnímu ku pomoci  - Vlasti k ochraně“. A k tomu jim všichni držíme palce.

P.S. Na poslední fotografii je vidět smějící se velitel sedmého okrsku a člen rady velitelů OSH Praha západ Jiří Wohlmuth, který ukazuje, že na něho zbyly jen samé obrané kosti. Je to samozřejmě jen legrace, protože ve frontě u točícího se krocana byl čtyřikrát a vždy úspěšně.

Všechny fotografie naleznete na serveru iDnes - rajce.cz - ZDE